V tejto časti si popíšeme, čo nám môže zbierku poškodiť, ba až úplne zničiť a zároveň si povieme o jednotlivých možnostiach ochrany zbierky pred týmito škodcami respektíve škodlivými vplyvmi:
Prach
Prach je dosť nepríjemný a z niektorých exemplárov sa nedá odstrániť, týka sa to hlavne motýľov. Preto najlepšou prevenciou proti prachu sú kvalitné a tesné entomologické škatule.
Vlhko
Vlhko sa prejavuje viacerými spôsobmi: na vypreparovaných chrobákoch začnú klesať nohy, objavia sa pavši (po česky pisivky), objavia sa plesne, hrdzavejú špendlíky. V domácich podmienkach je boj s vlhkom dosť ťažký. Výhodou sú panelákové byty z ústredným kúrením. Vo veľkej väčšine je v týchto bytoch hlavne na jeseň a zimu, keď je vonku najvlhšie, relatívne nízka vlhkosť, ktorú zabezpečuje ústredné kúrenie. V starých domoch, ktoré majú viac ako 60-70 rokov a teda nemajú izoláciu voči zemnej vlhkosti, je klíma pre zbierku o dosť nepriaznivejšia. Nájsť v takomto dome priestor, ktorý je dostatočne suchý, je niekedy nemožné a v takomto prípade pokiaľ si chcem zbierku uchovať v dobrom stave musím nájsť miesto mimo domu, čo nie vždy ide. Ďalšou možnosťou je, používať rôzne silikagely na udržanie vlhkosti na prijateľnej miere. Tieto silikagely vkladáme do skrine, Poprípade ak je to dosť zlé, môžeme ich dať aj do škatule. Samozrejmosťou v takomto dome je odizolovať zbierku od podlahy, ale aj od stien. Preto by mala byť uložená v zatvárateľnej skrini.
Svetlo
Svetlo poškodzuje zbierky veľmi rýchlo a silno. Blednú farby, na niektorých exemplároch tak, že stratia farbu úplne, tiež žltne papier v škatuli. Ochrana pred svetlom je jednoduchá: uložiť zbierku v tmavej miestnosti, poprípade ju uložiť do skrine.
Plesne
Zvyknú sa objaviť pri zvýšenej vlhkosti. Najmä na exemplároch, ktoré sme ulovili do zemnej pasce a neboli dôkladne očistené a oprané v benzíne. Odstrániť sa dajú niekoľkými spôsobmi: chemickými látkami alebo vymrazovaním zbierky. Osobne som použil BOCHEMIT. A to tak, že som si namočil malý štetec do tejto látky (neriedenej) a dotkol som sa plesne, zmizla okamžite, takmer akoby sa vyparila. Ale pomáha aj octan etylnatý. No a tiež vymraziť zbierku je celkom dobrý spôsob dezinfekcie zbierky. Tento posledný spôsob je v poslednom čase, keď vonku neklesajú teploty na -15°C a viac problematický. Pokiaľ však nemáme známeho v mraziarňach, alebo si nevyprázdnime mrazničku na niekoľko dní. Vymrazovanie pomáha aj proti živočíšnym škodcom. Stačilo v zime pokiaľ klesla vonkajšia teplota pod -15°C vyložiť zbierku na balkón na 2-3 dni a dezinfekcia bola úspešne vykonaná.
Najlepšou látkou proti plesniam ale aj baktériám je THYMOL. Je to výtažok s esenciálneho oleja z hluchavkovitých rastlín. Má kryštalickú podobu, a jeho antiseptické a dezinfekčné účinky boli známe už starým Egypťanom a využívali ho pri mumifikácii. Je 25x silnejší ako fenol, nie je karcinogénny, príjemne vonia. V entomologických zbierkach sa využíva na ich dezinfekciu a ochranu proti plesniam a baktériám.
Živočíšny škodcovia.
Asi najčastejšia skupina škodcov entomologických zbierok. Začneme od tých najmenších: Pavši (Psocoptera) alebo česky Pisivky. Sú to veľmi malý škodcovia zbierok voči ktorým nepomôžu ani najtesnejšie krabice. Dostanú sa všade. Je však otázne pokiaľ nám v zbierke škodia. Všetky druhy sú údajne bylinožravé, pretože sa živia riasami, lišajníkmi, plesňami, humusom a peľom. Občas aj ústrojnými látkami. Čiže pokiaľ nám v zbierke likvidujú plesne sú vítané, ale ak sa nám dajú do zbierkových exemplárov môže to dopadnúť zle. Ja osobne som sa stretol s tým, keď som vypreparoval nejakého chrobáka a mal som ho na napínadle spolu aj s nalepenými vypreparovanými kopulačnými orgánmi, zvykli mi Pavši vyžrať mäkké časti z kopulačných orgánov. Odstránil som to dvomi spôsobmi: vystriekal som si všetky preparačné kúsky polystyrénu BIOLITOM proti lezúcemu hmyzu a od vtedy už nenechávam štítky na ktoré nalepím kopulačné orgány zabodnuté až po štítok v polystyréne, ale ich mierne vytiahnem. Tak isto ak som objavil lezúce Pavši v zbierke vystriekal som vnútro skrine Biolitom a do tej krabice, kde som našiel Pavši som vložil sklenený kalíšok, do ktorej som nalial octan etylnatý a krabicu som uzavrel. Octan spoľahlivo zabil všetko čo bolo v krabici a tým, že Biolit má dlhšiu dobu pôsobnosti, zabránil priliezť do krabíc ďalším Pavšiam z vonku. Ďalším faktorom potláčajúcim výskyt Pavší je sucho. Čím je v byte vlhkejšie tým viac Pavší sa snaží dostať do zbierky. Ďalšími škodcami sú chrobáky (Coleoptera) a to Kožiar domový (Dermestes lardarius); viacerí zástupcovia rodu Antrénus (Anthrenus spp. – múzejný, krtičníkový…). Boj proti nim je nasledovný: Pokiaľ sa mi objavil v zbierke, poznáme to podľa toho, že pod napadnutým exemplárom sa objaví drobný tmavohnedý prach. Dezinfikovať krabicu octanom etylnatým naliatym do kalíšku. Vystriekať priestor, kde sú krabice uložené Biolitom. Alebo tiež vymraziť zbierku.
Prevencia proti živočíšnym škodcom: na chrobáky pomáhajú aj kvalitné a tesné krabice. Ďalej to môžu byť tablety INVETU vyrábaného v Čechách. Zanechávajú však po sebe znečisťujúci prášok. Treba ich baliť do tenkého papiera. V poslednom čase však boli zakázané v EU niektoré látky, ktoré obsahoval INVET a tak stratil svoju účinnosť. Objavila sa jeho tekutá náhrada, zatiaľ však bez referencií. Ďalšou možnosťou je obrátiť sa na prírodu. Sám to mám odskúšané, vkladám do krabíc malé sáčky z obsahom levandule. Ešte lepšie je použiť extrakt levandule no ten zatiaľ u nás za normálnu cenu nedostať. Bežne ho používajú vo Francúzsku. Okrem týchto ľahšie dostupných a zdraviu neškodných látok sa používajú respektíve sú v staršej literatúre odporúčané aj iné chemikálie ako nitrobenzén (je veľmi jedovatý, vstrebáva sa aj pokožkou), sírouhlík (nervový jed navyše výbušný).V posledom čase (2014) sa na trhu objavili nové látky. Jednou z nich je ANTI-PESTS. Je to zmes výluhov a esenciálnech olejov levandule. citronelly, gáfru a thymolu rozpustená v etylalkohole. V podstate sa jedná o prírodný produkt. Je to silný koncentrát a tak je nutné s ním pracovať veľmi opatrne. Ale je veľmi účinný.
Píše sa rok 2022 a pridávam tento komentár. Prešlo pár rokov a už mám dlhodobejšie skúsenosti aj s látkou ANTI-PESTS. Ukázala sa ako účinná. Dokonca som prestal používať aj Thymol. Navyše skúsenosti s ANTI-PESTS sú také, že netreba ho dať ani priamo do škatúľ. Pokiaľ máte umiestnené škatule v skrini, stačí fľašku umiestniť do skrine. Priestor sa krásne prevonia a nijaký škodca sa neobjaví. Výdrž látky je nasledovná. Pokiaľ ho dávate do kalíškov relatívne rýchle sa odparí. Lepšie je dať do kalíšku alebo inej malej skúmavky (napr. Eppendorf) kúsok vaty, a na tú nakvapkať pár kvapiek. Takto vydrží veľmi dlho. Aj fľašku v skrini treba naplniť vatou, servítkou alebo hocijakým iným savým materiálom. A na ten nakvapkať ANTI-PESTS.