Zbierka každého entomológa sa buduje pomaly a je v nej ukrytých množstvo hodín práce, počnúc samotným zberom, preparáciou, určením a zaradením do zbierky. Nalovený a vypreparovaný materiál sa uskladňuje v entomologických škatuliach.
Entomologické škatule majú za sebou dlhoročný vývoj a poznáme niekoľko druhov škatúl. Rozdeľujú sa nielen podľa veľkosti, ale aj samotným prevedením.
Pri kúpe sa rozhodujeme podľa toho, čo do nej budeme ukladať. Ak zbieram motýle, poprípade iný druh veľkého hlavne tropického hmyzu, tak jednoznačne rozmer 50x40cm. Pokiaľ sa venujem hmyzu strednej veľkosti (to znamená u nás žijúce väčšie chrobáky, kobylky) tak použijem rozmer 30×40. No a na drobotinu stačí základný rozmer 23×30. Predávajú sa aj menšie rozmery a to 23x18cm, 23×15 cm, 18x18cm alebo 15x15cm. Tieto však slúžia skôr ako dekoračné škatule, na ukladanie jedného motýľa poprípade chrobáka.
Keď viem aký rozmer potrebujem musím sa rozhodnúť či bude škatula s plným vekom, alebo so sklom. Tu je to individuálne. Do sklenených škatúl je vidieť bez jej otvorenia no na druhej strane majú svoju váhu.
Po výbere veka ešte sa treba rozhodnúť akú budú mať vnútornú výplň. Vyrábajú sa s polystyrénom, potiahnutým papierom, alebo s bielou penou. Pena je drahšia no je to modernejší materiál, ktorý má výhody oproti polystyrénu, že nevidno na ňom vpichy po špendlíku a dá sa očistiť vlhkou handričkou.
Ešte to však nie je všetko, na trhu sú takzavné celodrevené krabice, alebo potiahnuté plátnom, alebo Celastikom. Celodrevené sú najdrahšie no sú veľmi pekné. Používajú sa vtedy, keď chceme zbierku vystaviť.
Poťahované škatule sú tiež dva typy. Celastik je materiál, ktorý vyzerá ako koženka. No oproti knihárskemu plátnu má nižšiu životnosť a je lacnejší. Skôr sa zoderie. Preto sa rozhodujeme aj podľa svojej peňaženky.
Vybrať a objednať si entomologickú škatulu môžete na stránkach: www.entomology.sk
Ak už máme škatuľu doma. Môžeme si začať do nej ukladať nalovený a vypreparovaný hmyz. Každý si postupne vytvorí svoj systém podľa čoho ukladá hmyz do škatúľ.
Keď máme hmyz v škatuliach tak tu práca nekončí. Aspoň pre toho kto sa chce vzdelávať a myslí to vážnejšie, nielen ako loveckú záľubu, nastáva obdobie hľadania literatúry a pokusov o určenie. Tak isto pristupuje k tomu ďalšia činnosť a to starostlivosť o zbierku. Nestačí ju mať len uloženú, ale treba ju pravidelne kontrolovať, či sa mi do nej nadali škodcovia a snažiť sa o to aby sa tak nestalo. Lebo niekedy je to ako zákon schválnosti, vždy si vyberú ten najvzácnejší kus, ktorý poškodia. Preto by som sa chcel venovať ochrane zbierky v samostatnej kapitole o ochrane zbierky pred rôznymi škodcami.