Smrtička je nádoba do ktorej vkladáme nalovený hmyz a usmrcujeme ho parami rôznych látok.
Aj smrtičky majú svoju históriu. Používali sa kedysi sklenené nádoby. Látka ktorou sa usmrcovalo bola tiež rôzny. Jednou z nebezpečných látok, ktorá sa dnes už nepoužíva, boli napríklad kryštáliky kyanidu draselného zaliate v sádre na dne nádoby.
Na smrtičky sa môžu použiť rôzne plastové nádobky od liekov s veľkosťou približne 1 dcl. Takáto malá nádobka stačí na väčšinu u nás chytaného hmyzu.
Postupne pri použití takýchto začiatočníckych smrtičiek, zistíte, aké sú ich chyby. Najväčšou nevýhodou je dlhý závit. Klasická smrtička má totiž korkovú zátku. Je to kvôli tomu, aby sme dokázali smrtičku rýchle otvoriť a aj zatvoriť. V prípade dlhého závitu sa môže stať, že hmyz sa snaží utiecť a lezie smerom hore. Môže sa dostať pod viečko, ktoré zatvárame a týmto viečkom si ho poškodíme. Musím však upozorniť, že nie každá plastová nádoba je vhodná ako smrtička, pretože octan etylnatý môže niektoré plasty leptať. V takom prípade sa môže stať, že nám nalovený hmyz zlepí naleptaná umelá hmota. Preto je dobré si plast najprv odskúšať a to tak, že naň kvapneme octan etylnatý a necháme dlhšie pôsobiť. Ak nám nádobu naleptá plast nie je vhodný. Na stredne veľké smrtičky sú vhodné 1dcl plastové nádobky kde sa skrutkovací uzáver nahradí zátkou zo šumivého celaskónu. Na nádoby 250ml sa použije korková zátka. Aby sme zátku nestratili, je dobré si ju pripevniť na šnúrku o hrdlo nádoby. Nádoby, ktoré sú odolné octanu etylnatému a sú vhodné na smrtičky je možné objednať cez stránku: www.entomology.sk
Nádobu na smrtičku máme, čo ďalej?
Do smrtičky potrebujeme dať niečo čo nasiakne smrtiacou látkou, ku ktorej sa dostaneme neskôr. Môžete si vybrať z nasledovných materiálov:
- natrhaný novinový papier – nestojí nič okrem času na trhanie. Veľa entomológov ho používa. Jeho nevýhodou je, že nedrží tak dobre vlhkosť, pre uchovanie vláčneho hmyzu na dlhšiu dobu.
- piliny – tieto používam i ja. Dobre držia vlhkosť vsiakne do nich dobre látka na smrtenie. Neskôr sa budem venovať ich príprave.
- korková drvina – asi najmenej používaná, práve pre najhoršie vlastnosti udržania vlhkosti
Keď už máme pripravenú smrtičku, treba si zabezpečiť látku na smrtenie hmyzu. Najpoužívanejšou látkou je octan etylnatý. Táto látka sa používa pre jej vlastnosti. Nie je hygroskopický, nevysušuje hmyz a rýchlo ho usmrcuje. Do smrtičky stačí pár kvapiek.
Octan etylnatý sa tiež dá kúpiť na www.entomology.sk.
Zásadne nepoužívať na smrtenie benzín, lieh, alkohol a riedidlá. Alkohol spôsobuje kŕč, a hmyz zostane v tejto kŕčovej polohe aj po smrti a nedá sa dobre vypreparovať. Hovoríme o tzv. „cvičiacom“ preparáte. Iné rozpúšťadlá môžu zase zmeniť farbu jedinca. Okrem octanu etylnatého sa môže použiť na smrtenie aj octan butylnatý smrtí pomalšie, ale sa nerozpadá na vodu a soľ ako octan etylnatý. Preto je vhodný na konzervovanie.
Úplne najlepšou látkou na smrtenie hmyzu v smrtičke je amylacetát. Nemení farbu niektorých druhov hmyzu. Neodparuje sa ako octan etylnatý a tým pádom sa ho minie podstatne menej. Táto vlastnosť sa ukáže ako veľká výhoda hlavne v lete počas horúcich dní. Navyše materiál je perfektne vláčny a dá sa použiť aj ako konzervant (namiesto octanu butylnatého). A smrtenie prebieha rovnako rýchle ako pri octane etylnatom.
Poznámka z praxe: Niektoré druhy chrobákov (napr. Curculionidae) zostávajú tuhý aj keď sa usmrtia octanom etylnatým. Amylacetát v takomto prípade je veľmi dobrá voľba. Navyše aj po 8 mesiacoch zostáva materiál perfektne vláčny, bez toho, aby sa musel amylacetát dopĺňať. Čo pri octane etylnatom nie je možné.
Máme smrtičku a môžeme sa vybrať do prírody na svoje prvé entomologické zbery.
Piliny do smrtičky
Ako som písal vyššie v tejto časti sa budem venovať príprave pilín do smrtičky. Prečo príprave? Použiť jednoducho obyčajné piliny nie je vhodné z niekoľkých dôvodov. Samotné neupravené piliny nám môžu po krátkej dobe spôsobiť splesnutie naloveného hmyzu. Ak k tomu nestihne dôjsť, určite bude hmyz znečistený malými čiastočkami prachu od pilín.
Takže ako postupovať:Výber pilínV podstate to ani nie sú piliny ale hobliny. Samozrejme nie veľké, ich rozmer je tak 5x5mm.Drevo je najlepšie listnaté, ihličnaté môže mať v sebe živicu, ktorá by mohla polepiť hmyz.Piliny sa dajú kúpiť napríklad v predajni s exotickými zvieratami. Mali by byť už oprané od drobných častí, len ich treba namoriť.Úprava pilínNajprv piliny preosejeme cez sito. Je to kvôli tomu, aby sme sa zbavili drobných čiastočiek, ktoré nám môžu „zaprášiť“ nalovený hmyz. Ak sme si ich kúpili v „drobnochove“ môžeme túto procedúru vynechať. No odporúčam, predsa len ešte preosiať jemnejším sitom.Poslednou procedúrou je namorenie pilín, proti plesni. Do vedra rozriedime Lastanox alebo Bochemit, do neho nasypeme piliny. Po nasiaknutí piliny vyberieme, rozprestrieme na papier a necháme na slnku uschnúť. Namorené piliny si odložíme do väčšej uzavretej nádoby.
Takto pripravené piliny sa už môžu používať. Do smrtičky si ich naplním do 1/3.
Ako usmrtiť iné druhy hmyzu?
Častou otázkou je, ako usmrtiť hmyz. Vyššie popísaná metóda je vhodná na usmrcovanie hmyzu z radu Coleptera, Orthoptera. Ako je to z motýľmi, muchami, osami, poprípade hmyzom z iného radu? Každý rad má svoje špecifiká. Je to dané hlavne stavbou tela. Pokial je hmyz pokrytý pevnou kutikulou je možné ho usmrtiť v smrtičke. No je hmyz ktorý by sa takýmto spôsobom poškodil. Najlepším príkladom sú motýle. Motýľom by sa v smrtičke krídla nielen ošúchali, ale aj olámali. Navyše aj v každom rade existujú vínimky z obvyklých postupov. Platí to aj pre rad chrobákov Coleoptera.
Postup pre jednotlivé rady (výber radov s ktorými sa začínajúci entomológ stretne najčastejšie):rad: Blanokrídlovce (Hymenoptera)Blanokrídlovce sú mimoriadne citlivé na octan etylnatý. Vzhľadom k tomu, že sa obvykle lovia do sieťky a pretože veľa druhov z tohto radu má žihadlo, najjednoduchšia metóda ako usmrtiť tento hmyz je kvapka octanu na hlavu v sieťke.rad: Dvojkrídlovce (Diptera)O dvojkrídlovcoch platí to isté čo sa týka citlivosti na octan a tiež sa usmrcujú kvapkou octanu v sieťke.rad: Vážky (Odonata)Vážky sa tiež usmrcujú kvapkou octanu v sieťke.rad: Modlivky (Mantodea)rad: Rovnokrídlovce (Orthoptera)rad: Bzdochy (Heteroptera)rad: Cikády (Auchenorrhyncha)Všetky rady počnúc modlivkami a končiac cikádami sa môžu usmrcovať v smrtičke.rad: Motýle (Lepidoptera)Nakoniec motýle. Usmrcovanie je rôzne podľa čeľadí a veľkostí. Najjednoduchšie sa usmrcujú denné motýle. Uchopíme ich za telo, medzi palec a ukazovák a miernym tlakom mu stlačíme hruď. Pozor nerozmiagať, vyvinúť jemný tlak a chvýľu podržať.
Nočné motýle sa usmrcujú viacerými spôsobmi. Napríklad lišaje (Sphingidae) sa usmrcujú injekciou chloroformu alebo čpavkovej vody do hrude.
Rôzne menšie druhy ako mory a iné sa usmrcujú v nádobke do ktorej sme kvapli chloroform.
Okrem popísaných metód sú ešte ďalšie, ale tie možno popíšem inokedy.