Lov hmyzu

Na zber hmyzu bolo vyvinutých veľké množstvo techník a pomôcok k nim. Budeme sa zaoberať tými najjednoduchšími a najľahšie dostupnými technikami a pomôckami k nim. Postupne sem pridám aj niektoré zaujímavé náročnejšie techniky lovu. Na ručný zber nie je treba okrem zručnosti a postupne aj vedomostí nič. Vedomostí o tom, kde a na akej rastline sa ukrýva, žije nami hľadaný hmyz.

Ručný individuálny zber

Ručný zber pozostáva z prehliadania rôznych kvetov, dutín stromov, spadnutých práchnivých stromov, obracania kameňov a podobne. No postupne zistíte, že potrebujete na odlúpnutie kôry nejaký nástroj. No a tu už príde rada: lepší ako nôž je dláto. Osobne som dolámal niekoľko nožov, kým som neprešiel na dláto a to mi zostalo dodnes. Ručný zber je pre začiatočníka najjednoduchší a najlacnejší spôsob lovu. Toto Vám vydrží do doby, než vyčerpáte týmto spôsobom lovu svoje okolie a zatúžite aj po iných druhoch hmyzu, ktoré sa nedajú, alebo len veľmi namáhavo dajú chytiť týmto spôsobom. No a tu už nastupujú sofistikovanejšie metódy zberu. Táto metóda bola a je stálym doplnkom každodennej práce loviaceho entomológa.

Šmýkanie

Na šmýkanie sa využíva tzv. šmýkacia sieť. Tento spôsob lovu je oveľa efektívnejší a chytíme ním hmyz ukrytý vo vegetácii, ktorý by sme voľným okom hľadali len márne.

Šmýkanie pomocou šmýkača na hmyz.
Na obrázku technika šmýkania pomocou šmýkača.
Šmýkače na šmýkanie hmyzu.
Ukážka šmýkacích sietí. Sú ušité z dvoch vrstiev. Vnútro je z jemného monofilového vreca. To je chránené vonkajším na spodku otvoreným vrecom z pevného materiálu. Takýmto šmýkačom sa dá šmýkať aj vegetácia s tŕňmi a nehrozí potrhanie jemného monofilového vreca.

Šmýkacie siete v rôznych veľkostiach a prevedení sa dajú objednať na www.entomology.sk

Sklepávanie

Na sklepávanie využívame sklepávač. Voľakedy sa na to využívali dáždniky, ktoré tak poslúžili aj ako slnečník, či pri zmene počasia ako dáždnik. Dnes sú to rôzne, ľahké skladacie konštrukcie s rôzne prepracovaním zberným plátnom. Od jednoduchého až po dvojité so suchými zipsami na vyberanie naloveného materiálu. Konštrukcie sú hliníkové, ale aj drahšie z karbónových materiálov. Pomocou palice oklepávame rôzne konáre na stromoch, kríkoch. Hmyz ktorý sedí na listoch vetvičkách, konároch nám padá do podloženého sklepávača. Zo sklepávača si vyberáme to čo nás zaujíma pomocou exhaustora (menšie kusy), alebo rovno do smrtičky (väčšie kusy).
Na obrázku je vidno, ako má exhaustor pripravený vo vrecku na nohaviciach.

Sklepávanie. Na obrázku je vidno, ako má exhaustor pripravený vo vrecku na nohaviciach.

Nočný lov na svetlo

Toto je kapitola sama o sebe. Niektoré druhy hmyzu, ktoré majú nočnú aktivitu sa dajú prilákať na svetlo. Vo veľkom tento spôsob lovu využívajú Lepideptorológovia (skrátene motylkári), ktorý sa zaoberajú skupinami nočných motýľov. No aj zberatelia zaoberajúci sa chrobákmi, či inými radmi hmyzu si prídu pri nočnom love na svoje. Na nočný lov treba špeciálne svetlá obsahujúce vyššiu zložku ultrafialového svetla. Vybrať a zakúpiť si pomôcky na tento druh lovu sa dajú na stránke výrobcu a dodávateľa týchto pomôcok www.entomology.sk.

Ukážka jednej z veľa možností ako svietiť.